ΑΘΛΗΤΙΚΑΚΑΣΤΟΡΙΑΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Masters Juniors (U14): Τον τίτλο Γακόπουλος και Φασουλά

Fasoula Panagiotidou (2)
Κοινοποίηση

Ραφαήλ-Αντώνιος Γακόπουλος (ΣΑ Καστοριά “Πρωτέας”) και Φωτεινή-Νεφέλη Φασουλά (ΟΑ Γλυφάδας) αναδείχθηκαν πρωταθλητές (U14) στο τουρνουά Masters Juniors που φιλοξενήθηκε αυτό το τριήμερο στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Αθηνών.

Στη φάση των ομίλων ο Γακόπουλος έκανε το απόλυτο 3 στα 3 και μάλιστα χωρίς να παραχωρήσει set επικρατώντας των Οδυσσέα Αλεξανίδη (ΑΟΑ Σταυρούπολης) με 6-4, 6-3, Αλέξανδρου Αυγέρη (ΑΟΑ Αμπελοκήπων Μενεμένης) με 6-4, 6-3 και του Αλέξανδρου Παπανίκου (ΣΑ Σερρών) με 6-1, 6-1 εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό της ηλικιακής του κατηγορίας.

Εκεί αντιμετώπισε τον νικητή του 2ου ομίλου, Μαρίνου Καρνιάτη (ΟΑ Αττικής), ο οποίος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο γκρουπ αήττητος κερδίζοντας τους Θάνο Ζαβουργιανό (Ηράκλειο ΟΑΑ) με 1-6, 7-6(6), 6-2, Γιώργο Σινάνη (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) με 6-4, 6-7(2), 7-6(2) και τον Ορέστη Γιαννόπουλο (ΟΑ Γλυφάδας) με 6-1, 6-3.

Στον τελικό της Δευτέρας ο Γακόπουλος επικράτησε με 6-4, 6-3 του Καρνιάτη και αναδείχθηκε πρωταθλητής του τουρνουά το οποίο και ολοκλήρωσε με 4 νίκες και χωρίς να χάσει set.

Στα κορίτσια η Φασουλά έκανε το απόλυτο στον 2ο όμιλο κερδίζοντας τις Χρυσούλα Παρασκευοπούλου (ΟΑ Κουφαλιών) με 6-2, 6-7(5), 7-6(3), Χριστίνα Αμουργιανού (ΟΑ Πετρούπολης) 6-1, 2-6, 6-3 και την Βενετία Λέκα (ΟΑ Αθηνών) με 4-6, 6-1, 6-4 κατακτώντας την 1η θέση.

Στον τελικό διασταυρώθηκε με την Λύδια Παναγιωτίδου που πήρε την 1η θέση του 1ου ομίλου κερδίζοντας και στις 3 αναμετρήσεις του γκρουπ κόντρα στις Ελένη Δαψή (ΟΑ Νέας Ιωνίας) με 6-4, 6-2, Ευθυμία Πετσούλα (ΑΣΑ Γρεβενών) με 6-2, 6-2 και Κωνσταντίνα Βολονάκη (ΑΟΑ Αττικός Ήλιος) με 6-1, 6-1.

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι η Φασουλά επικράτησε με ανατροπή της Παναγιωτίδου με 3-6, 7-6(4), 6-3 κατακτώντας τον τίτλο στην ηλικιακή της κατηγορία.